ČO JE NORDIC WALKING?

ČO JE NORDIC WALKING?

ČO JE NORDIC WALKING A AKO FUNGUJE?

Nordic walking je forma cvičenia, ktoré zahŕňa chôdzu v prirodzenej, uvoľnenej chôdzi s použitím špeciálne navrhnutých palíc.

Tento šport je možné vykonávať kedykoľvek a kdekoľvek, bez potreby špeciálneho vybavenia alebo oblečenia. Je tiež bezpečný pre ľudí s problémami s kĺbmi, ako je artritída, pretože nevyvíja tlak na kĺby, ako iné formy cvičenia.

Pred začatím akejkoľvek novej cvičebnej rutiny by ste sa však mali poradiť so svojím lekárom, aby ste sa vyhli zraneniam, alebo zdravotným problémom.

AKO ZAČAŤ S NORDIC WALKINGOM?

  • Nájdite si bezpečné miesto, kde môžete chodiť bez akýchkoľvek prekážok.
  • Noste topánky, ktoré sú pohodlné na chôdzu na dlhé vzdialenosti.
  • Noste oblečenie, ktoré bude pohodlné na outdoorové aktivity.

VYBAVENIE NA NORDIC WALKING: SPRÁVNA OBUV A PALICE

Palice na nordic walking sú pomôcky, ktoré sa používajú pri chôdzi. Majú gumenú alebo plastovú rukoväť, ktorá sa drží v rukách, aby poskytovali oporu a stabilitu pri chôdzi na snehu, ľade alebo inom klzkom povrchu.

Palice boli pôvodne vyvinuté v Škandinávii ako spôsob, ako sprístupniť turistiku ľuďom so zdravotným postihnutím alebo starším ľuďom.

Ak chcete začať so severskou chôdzou, budete musieť nájsť správne palice pre vašu výšku a váhu. Palice by sa mali ľahko používať, mali by mať dobrú priľnavosť a nemali by byť príliš ťažké. Budete tiež musieť nájsť správnu obuv, ktorá je pre vás dostatočne pohodlná a má dobrú priľnavosť na snehu alebo ľade.

Nordic walking obuv je navrhnutá tak, aby vám pomohla pohodlne chodiť s väčšou stabilitou. Dizajn zahŕňa vyššiu pätu, ktorá poskytuje podporu pre členkový kĺb počas fáz cyklu chôdze.

Najlepšie nordic walking palice sú tie, ktoré sú ľahké a majú pohodlný úchop. Existujú palice, ktoré majú zakrivenú rukoväť pre ľudí s artritídou alebo inými problémami s rukami, ako aj palice s popruhmi na zápästie pre tých, ktorí chcú väčšiu stabilitu. Palice by mali byť nastaviteľné, aby ste si ich mohli prispôsobiť svojej výške.

  • Palice vyrobené z uhlíkových vlákien sú drahšie ako hliník a oceľ, ale sú tiež ľahšie a odolnejšie.
  • Oceľové palice sú ťažšie ako hliníkové, ale sú tiež lacnejšie a je menej pravdepodobné, že sa zlomia, ak nimi pri náhodou narazíte na kameň.
  • Hliníkové palice sú ľahké, ale dajú sa ľahko ohnúť, ak ich náhodou narazíte o strom alebo iný predmet, ktorý vám stojí v ceste.

AKÉ VÝHODY PRINÁŠA NORDIC WALKING PRE VAŠE ZDRAVIE?

Nordic walking je skvelý spôsob, ako zvýšiť srdcovú frekvenciu a zapracovať na svaloch nôh. Tiež zvyšuje vašu vytrvalosť a posilňuje jadro vášho tela.

Severská chôdza je skvelé cvičenie pre ľudí, ktorí hľadajú aktívny tréning, ktorý nezahŕňa žiadne vybavenie alebo vysoký náraz. Je to cvičenie s nízkym dopadom, ktoré posilňuje celé telo, zlepšuje rovnováhu, koordináciu a flexibilitu.

Tiež sa ukázalo, že je to skvelý spôsob, ako zlepšiť úroveň kondície a znížiť riziko obezity, srdcových chorôb, vysokého krvného tlaku, cukrovky a osteoporózy.

Späť na blog