Ako správne mazať bicykel?

Ako správne mazať bicykel?

AKO SPRÁVNE MAZAŤ BICYKEL?

Správna údržba bicykla je veľmi dôležitá, či už pre komfort jazdy alebo aj ako ochrana komponentov bicykla. Medzi najzákladnejšie úkony servisu bicykla patrí mazanie komponentov. Určite už si sa stretol s kamarátom, parťákom na bicykli alebo len s okolo idúcim, ktorého bicykel znel tak nahlas, až ti to bolo nepríjemne. Vyhni sa tomu vďaka kvalitnej údržbe bicykla, ktorú dokážeš spraviť aj doma.

V tomto návode sa dozvieš ako postupovať pri mazaní bicykla, o ktoré časti bicykla sa treba pravidelne starať a určite ti odporučíme kvalitné produkty, ktoré máme osobne vyskúšane.

AKÉ KOMPONENTY NA BICYKLI MAŽEME?

REŤAZ

Najdôležitejšia časť bicykla, ktorú by sme mali pravidelne mazať je reťaz. Ta je totiž najviac namáhaná a predné koleso na ňu pravidelne hádže blato a vodu. Tieto nečistoty sa veľmi rýchlo nalepia na olej, ktorým je reťaz namazaná a dostávajú sa do článkov reťaze a pastorkov.

ČISTENIE REŤAZE

Ako prvý krok si reťaz dôkladne vyčistíme a vysušíme, prípadne odmastíme.

Prvou možnosťou ako vyčistíme reťaz je, že použijeme klasickú čistú handričku alebo kefku na bicykel. Ideálne je použiť taktiež čistiaci prostriedok určený na čistenie reťazí na bicykli, v krajnom prípade si vystačíme s čistou vodou a handričkou.

Ďalšia možnosť je použiť pračku na reťaz. Tento spôsob je komfortnejší a rýchlejší. Navyše reťaz sa Ti podarí vyčistiť precíznejšie a pomocou pračky na reťaz môžeš reťaz hneď aj namazať.

MAZANIE REŤAZE

Najdôležitejším pravidlom pri mazaní je mazať reťaz dôkladne vyčistenú. Ak máme reťaz vyčistenú tak môžeme ju namazať. Mazať môžeme s olejničkou alebo olejom v spreji. Niektoré prípravky sú doplnené o teflón, čo zaručuje dlhší efekt mazania.

Delenie mazív podľa použitia:

  • Do vlhkého prostredia (dážď, blato)
  • Do suchého prostredia

Mazanie pomocou olejničky považujeme za najefektívnejší a najbezpečnejší spôsob. Ak použijeme mazivo v spreji, môže sa stať, že olej nastriekame na brzdovú plochu, čo zníži brzdný účinok a môže to byť pre teba alebo okolie nebezpečné.

Pomocou olejničky olej na reťaz nakvapkáme tak, aby na reťazi bola viditeľná vrstva oleja. Následne chvíľu točíme pedálmi, aby sa olej dostal do každého článku reťaze. Namazanú reťaz necháme zhruba 10 minút postať a prebytočný olej zľahka utrieme.

Používaj výhradne prípravky na mazanie a čistenie bicyklov. Pravidelná a správna údržba bicykla predlžuje životnosť komponentov.

ODPRUŽENÁ VIDLICA

Odpružené vidlice nemusíš premazávať tak často ako reťaz. Avšak aj vidlica si zaslúži svoju pozornosť. Za nie náročných podmienok, je potrebná kontrola vidly po približne 500km, avšak v extrémnych podmienkach môžeš vidlicu kontrolovať aj po každom výjazde. Avšak očistenie klzných plôch vidlice odporúčame po každom výjazde.

Vidlicu si najprv utrieme suchou handričkou od nečistôt. Následne klzné plochy vidlice potrebujeme nastriekať silikónovým olejom. Vidlicu ešte raz stlačíme aby sme dostali prípadne nečistoty z vnútra vidlice a ešte raz ju utrieme. Tento postup s vynechaním mazania môžeme niekoľko krát zopakovať ak je vidlica veľmi znečistená.

POHONNÝ SYSTÉM, LÁNKA A BOWDENY, HLAVOVÉ ZLOŽENIA, STREDOVÉ ZLOŽENIA

Pohonný systém, lánka a bowdeny, hlavové a stredové zloženia odporúčame prenechať odborníkom. U týchto komponentov je mazanie zložitejšie a môžu sa ľahko poškodiť.

Veríme, že bol článok pre teba náučný a našiel si to, čo si hľadal. Ak ťa zaujímajú aj iné praktické rady, testy alebo články, tak sleduj našu stránku alebo sociálne siete.

Späť na blog